rozmiar czcionki A A A
czytano 16432 razy

Dzbanki i czajniki do herbaty


Woda - Czajnik z termometrem

W parzeniu herbaty najważniejszym elementem jest odpowiednio przygotowania woda oraz jej temperatura. Temperaturę wody możemy zmierzyć podręcznym termometrem, jednak o wiele praktyczniejsze będzie posiadanie czajnika z wbudowanym termometrem do pomiaru temperatury wody. Takich produktów jest już coraz więcej na rynku.

Bardzo praktyczne są czajniki z regulacją i podtrzymywaniem określonej temperatury.

Np .czajnik firmy Royal z płynną regulacja temperatury podgrzewania wody w zakresie od 30 do 100 st. C oraz tak ważna dla każdego z nas funkcja utrzymania temperatury wody w określonej wartości. Czajnik odpowiednio zaprogramowany, automatycznie i cyklicznie podgrzewa wodę do odpowiadającej nam temperatury.

 

 herbata czajnik do wody

 


Zaparzanie - Dzbanek/czajniczek

Polecamy do parzenia herbaty czajniki wykonane z żeliwa, stali, szklane - w zasadzie ze wszystkich materiałów oprócz plastiku i ceramiki, gdyż mogą one wpłynąć na smak herbaty.

Prawdziwi smakosze stosują do określonych herbat czajniki z określonych materiałów. Np. do herbaty chińskiej - fajans lub porcelanę, dla hertbaty indyjskiej - czajnik gliniany lub cynowy.  Niezależnie od wybranego czajnika , ważne jest by używać go do parzenia tylko jednego rodzaju i gatunku herbaty.

 

Kształt ma znaczenie
Kształt i wielkość czajnika jest bardzo ważny. Najbardziej praktyczne są czajniki pękate i okrągłe, ponieważ zaparzane liście herbaty mogą się wówczas swobodnie rozwinąć.

Wygoda ma znaczenie
W zależności od rodzaju czajnika powinniśmy (dla własnej wygody) wybrać taki, który oddziela liście herbaty od naparu. Istnieją różne rozwiązania: sitka, koszyczki nakładane na dziobek czajnika.

Jakość ma znaczenie
Często stosowane i praktykowane są też czajniki z różnymi wkładami - zaparzaczmi. O zaparzaczach napiszę w odrębnym artykule. Jestem przeciwnikiem zaparzaczy ponieważ przeważnie ich wielkość nie pozwala rozwinąć się liściom herbaty podczas parzenia. W przypadku stosowania czajników z zaparzaczem zachęcam by wybrać taki, który pozwoli na rozwinięcie się liści.

Niestandardowe
Ciekawym rozwiązaniem jest też zestaw czajników. Mniejszy czajnik - w którym parzymy herbatę - stawiamy na większym z gorącą wodą.

herbata parzenie

 


Przygotowanie

Przed parzeniem herbaty należy do czajnika wlać do niego na kilka chwil gorącą wodę - by ogrzać wnętrze czajnika. Po wylaniu wody wsypujemy do niego herbatę i zalewamy ją wodą o odpowiedniej temperaturze.

 

WuG

 

Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji herbata.wortale.net.


Dodaj swój komentarz

Przyrządy do parzenia

Wszelkie prawa zastrzeżone © Agencja reklamowa Soluma w Gdańsku | | Wortale tematyczne | mapa witryny | login